Historie

 

V Chomoutově se fotbal začal hrát již v roce 1928 na hřišti Sokola, které však svými rozměry nevyhovovalo a kde se branky na každý zápas musely stavět a po zápase zase schovávat. Toto nadšence neodradilo a kopanou hráli dále, i když neorganizovaně se soupeři, z nichž také někteří byli neorganizovaní jako např. Novohodolanský SK, Sparta Olomouc, Štěpánov, Moravan Olomouc, Střeň, Litovel, atd.

Teprve v roce 1931 založili SK Chomoutov. U zrodu byli Fr. Nikl, Anděl, Mik, Vraštil, Šalman a jiní. Začali hrát v soutěžích STAKU.

Prvním předsedou se stal Fr. Vraštil a první zápas sehráli na hřišti na louce „U Koperníka“ rovněž s nově založeným klubem SK Černovír s výsledkem 4:4. V prvé sestavě hráli: Šalman, Nikl Fr. a J., Adamec, Vraštil, Hýže, Kadlec a Juřínek. Protože však hřiště nemělo patřičné rozměry, pronajali si na podzim pozemek vedle sokolského hřiště a tam hrávali několik let. V roce 1938 získali od obce pozemek na místě nynějšího hřiště, které se nazývalo „Na štěrku“. Bylo to místo porostlé nejrůznějšími křovinami a jeho úprava bez jakékoliv mechanizace by dnes stála nepředstavitelné množství práce. Ale dílo se podařilo. Hřiště si oplotili 2 metry vysokým dřevěným plotem a v koutě u řeky postavili dřevěnou šopu, kterou honosně nazývali šatnou, protože se tam společně svlékala obě družstva i s rozhodčím a nic nevadilo, že byla současně skladištěm všeho možného. Nic také nevadilo, že všechno bylo uděláno „na dluh“. Později se však ukázalo, že každoroční záplavy řekou Moravou nadělaly oddílu veliké škody, ale všechno to překonávalo nadšení činovníků a hráčů.

V roce 1936 přešel SK Chomoutov do HHŽF a hrával ve III. i II. třídě. Potom však, když první veliké nadšení vyprchalo, přišly na klub těžké chvilky, nebylo funkcionářů, nebylo hráčů a tak v roce 1937, protože stejná situace byla i v sousedním SK Horka, se oba kluby dohodly a sloučily se v SK Chomoutv – Horka. Hrálo se na hřišti v Chomoutově a podniky se konaly v Chomoutově i Horce. V Chomoutově na hřišti u silnice si postavili zděné šatny, které byly na tu dobu velmi dobré a sloužily až do roku 1974. Měli občas i druhé družstvo mužů, dorostence a žáky a občas i staré pány. Tehdy po Šoustalovi, Čeplovi, Svobodovi, Schusterovi, byl dlouholetým předsedou Antonín Drhlík z Horky, jednatelem Procházka a ve výboru Nikl, Stopen, Balatka, Drážný a jiní.

V pozdějších letech mužstvo podávalo velmi kolísavé výkony, ale kopanou hrálo po celou válku. Ve 40 letech měli výborné dorostence, kteří se v olomouckém okrese umístili na 2. místě.

Po osvobození oddíl obnovili a ve vedení byli Procházka, Drhlík, R. Nikl, Balatka, Stopen J. a V., Stejskal, Weiser a jiní.

Po sjednocení tělesné výchovy se v roce 1948 klub rozdělil na dva samostatné oddíly – Sokol Chomoutov a Sokol Horka. Chomoutov hrál ve III., pak i ve II. třídě, měl družstvo mužů, dorostenců, žáků i starých pánů. Měl však smůlu. Všechny, tehdy tak četné reorganizace soutěží jej vždy postihovaly tak, že mu zabránily i ve vybojovaném postupu dostat se do vyšší třídy.

V roce 1959 muži ze IV. třídy postoupili do III. třídy, ale dlouho se tam neudrželi. Teprve když se trenérem mužů stal Gaja, vedoucím Smetana a kapitánem jeden z nejobětavějších členů Vl. Bubeníček, v soutěžním ročníku 1976/77 postoupili do okresního přeboru.

Ve sportovní činnosti každého oddílu vedle mistrovských a přátelských zápasů byly vždy a zůstávají populární turnaje, které ostatně bývají hlavním zdrojem finančních prostředků. V Chomoutově má největší popularitu tradiční  každoroční turnaj čtyřky: Černovír (po zrušení SMŽ Olomouc), Horka, Štěpánov a Chomoutov. Tento turnaj udržuje nejen přátelství hráčů a funkcionářů, ale i celých oddílů a velmi četné diváky.

V Chomoutově ke svým největším sportovním úspěchům počítají jednak účast svého dorosteneckého družstva v I. A třídě v roce 1969/70, jednak vítězství v poháru svého turnaje v roce 1975, kdy zvítězili i proti soupeřům hrajícím o 2 třídy výš. A konečně i to, že na jejich hřišti vyrostl hráč Smetana, který hrál za Duklu Olomouc, Hradec Králové, pak za ligový Baník Ostrava, když byl tento mistrem republiky a hrál evropský pohár s Bayernem Mnichov. Smetana končil svou kariéru v TJ Vítkovice.

V lednu 1974 začal oddíl stavět nové šatny, klubovnu a sociální zařízení. Stavělo se v akci Z. Vše bylo dohotoveno v květnu 1975, když byla k tomuto přistavena i hospodářská budova. Hybnou pákou celého díla byl B. Bubeníček, Nevím, Smetana, Zavadil Jar. a Čest., Nikl R., Vodák, Masař M. a jiní, kteří vykonali velmi záslužné dílo.

Muži A Sokola Chomoutov v roce 1981 postoupili do I. B třídy. Dorostenci v roce 1979/80 získali titul okresního přeborníka, ale protože jich řada přestoupila do družstva mužů, vzdali se postupu do I. A třídy a hrali v okresním přeboru. Žáci, o které se staral Koutný, Topinka, Zavadil a Witka, hrali okresní soutěž.

 

 

                                                                                                                                   

 

Historické fotky